The Kingdom of Saudi Arabia, part 1

saudi arabia01.jpg
Hodláte se vypravit do světa na zkušenou a vydělat tam víc peněz než je běžné u nás doma? Pro tento případ je každá informace dobrá a proto vznikla i tato nová rubrika radia Valaška. První výprava je se Zdeňkem S. do Saúdské Arábie.

zdenek image.jpg

Nejsem první, ani poslední kdo někde odcestoval za prací, ale KSA je přeci jen o něčem jiném. Bývalí kolegové chtěli dát vědět, jak to tady vypadá, bývalé spolužáky to také bude možná zajímat, možná rozmýšlíte, jestli se také vydat touto cestou, tak tady zkusím psát, co mě zde potkalo.

saudi arabia02.jpg

Nepamatuju si přesně ten den, ale vím, že jsem kdysi seděl na praxi na Axiomu a pročítal jsem si Sestru. Byla tam poutavá reklama od G5 plus - milionářem za rok práce v zahraničí - jako obvykle jsem se takovým věcem pousmál, ale později mi to nedalo a tak jsem trochu zapátral o čem to doopravdy je, pohledal informace ohledně agentury na internetu, reference jsem našel celkem dobré a tak jsem se rozhodl, že zajdu na jejich info schůzku do Prahy, kde podávali podrobnější informace.

Bylo to zadarmo, tak v nejhorším případě bych si udělal výlet. Kancelář kousek od Václaváku, velká místnost kde se nás sešlo asi 50. Začali s představováním, popisem práce, okolí, zvyků, benefitů,... Vše mi přišlo na profesionální úrovni, tak jsem zkusil napsat test z AJ, který prověří mou znalost z AJ. Ten jsem zvládl a tak jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Nakontaktoval jsem svého angličtináře, sdělil mu cíl a tak jsme začali na tom pracovat. V zimě 2008 jsem odjel do Prahy na kurzy G5 - Medical English, ACLS, BLS, intercultural…. Vše proběhlo v pořádku. Tak jsem začal vyplňovat checklisty do KSA pro PSCC, RMH, NGHA….

Půl roku se nic nedělo a pak telefon, že mě bude čekat pohovor z military hospital. Celej natěšenej jsem očekával zavolání. Kvalita hovoru byla mizerná, velice špatně jsem jim rozuměl, na otázky jsem odpovídal velmi nervózně a úplně mě dostala arabská Aj v její monotónnosti. Bohužel to nedopadlo dobře, byl jsem nervózní snad jak nikdy v životě, asi proto, že mi na tom hodně záleželo. Uplynulo dalšího půl roku a další telefon, pohovor s NGHA. Tentokrát už jsem tak trochu věděl co mě asi čeká, připravil jsem se jak nejlépe jsem mohl, sice na některé otázky jsem neodpověděl moc správně, ale dokázal jsem reagovat, a mluvil jsem plynule.

Po 14 dnech přišla správa, že mě v tuto chvíli nemohou vzít, protože nemají volnou pozici pro male nurse, ale že mě dávají do BANK-JOB což znamená že jsem příjicí pohovor splnil a že jakmile budou mít volné místo se ozvou.

Uplynulo tři čtvrtě roku a nic. Tak sem to zkusil to v Eurostaffu, tam jsem vším prošel, zase vyplnil checklisty a nic. Na internetu jsem si našel pracovní nabídky v Saudy, rozeslal emaily a asi z 10 mi přišla jediná odpověď a to, že muže neberou. Tak jsem si řekl, že už jsem proto udělal asi co jsem mohl, ale prostě to nejde. Do angličtiny jsem ivestoval dost času a i peněz, bavila mě, a tak jsem v ní pokračoval. Koupil jsem si i knížky s Mirrow textem, které si myslím dobře obohatili mou slovní zásobu, nakontaktoval jsem se se sestrou , která pracovala v Saudi 7let a přes skype jsme měli pár hodin medical english. V létě z ničeho nic telefon, mají pro mě pracovní nabídku.

Day 0

2 roky snažení se nakonec zúročily a odcestoval jsem do KSA konkrétně Jeddah. Letěl jsem z Prahy do Frankfurtu, kde byl přestup a co by člověk nechtěl tak letadlo mělo zpoždění, takže jsem měl asi 10 min na přestup, ale naštěstí jsem to stihl. Po pasové kontrole jsem se usadil do odletové místnosti, kdosi před ní začal řvát, klít, rozhazovat věcmi. Přišlo mi to jak útok sebevražednýho atentátníka, ostatní byli ale celkem v klidu, jen se otáčeli co se děje. Trochu to trvalo, než naběhlo 10 policajtů a uklidnili dotyčného, neměl jakési razítko a tak ho nechtěli pustit do letadla, nakonec to jaksi dořešili, ale ten humbuk co kolem udělal. Do Jeddah jsem dorazil kolem 20h, už byla tma. Z toho vyklimatizovanýho letadla to byla dobrá rána to horko a ta 100% vlhkost. Celnici jsem prošel naštěstí bez problémů, a za ní už stáli různí arabové s cedulkami se jmény. Prošel jsem si tu jejich frontu asi 3x ale svoje jméno jsem nikde nenašel. Tak jsem si stoupl bokem a čekal 5…10….20 minut, všeci cestující už byly pryč, a zůstalo tam asi 6 cedulkářů. Pak jsem si všiml, že jeden drží cosi podobného znaku nemocnice, které jsem znal z papírování pro nemocnici, no a samozřejmě to byl on. Hledal jsem jméno a přitom jsem měl hledat symbol. Tak jsem se omluvil, a šli jsme k autu. Prošli jsme přes příletovou halu kdesi dozadu, kde už nebyly ani lampy, tam mi řek ať na něj počkám, že zajde pro auto. Vypadalo to jak ideální situace tak aby mě někdo obral, všude bylo plno pákistánských zaměstnanců letiště, ale nic takového se nestalo.

saudi arabia03.jpg

saudi arabia04.jpg

Přijel pro mě ne autem ale autobusem, tak jsem si udělal pěkně pohodlí a razili jsme nočním městem. Všude 3-4 proudé silnice a na nich neskutečné kolony aut, míjeli jsme pár paláců obehnaných snad 4m vysokými zdmi a na krajích stráženými věžemi, podél cesty plno obchodů a snad každý třetí prodával obkladačky, asi to tu frčí. Také spousta auto dílen, některé vypadali moderně, některé měli sortiment z vrakoviště, vše tam převařovali a spravovali, vyráběli si tak náhradní díly do starých aut. Asi po hodině jsme dorazili do Medical City King Abdul Aziz. U brány vojáci se samopaly, pak ještě další kontrola vojáky a už jsme byli uvnitř. V bytě mě čekal spolubydlící z JAR, který mě provedl naším býváním kde máme 3 obyváky, velkou koupelnu, kuchyň 2 záchody….

saudi arabia05.jpg

Pro 3 lidi celkem zbytečné ale každý máme svůj pokoj, skromně ale celkem útulně zařízený. Ptal jsem se ho na třetího spolubydlícího, ale prej, že ten tady moc není. Pak mě šel představit do vedlejšího bytu, kde k mému údivu byl Jakub z Valmezu. Dokonce se snad i odněkud známe. Díky bohu za spřízněnou duši. Dal mi vodu, jakési balíček s jídlem od Nurse Manager a na zítra jsme se domluvili, že za mnou dojde a trochu mi to tady ukáže. Naštěstí další den mám volno, tak si možu v klidu vybalit, trochu se tu zabydlet.

pokračování již brzy...

 

Informace zveřejňujeme s laskavým svolením Zdeňka S., včetně jeho fotografií.