The Kingdom of Saudi Arabia, part 3

saudi arabia13.jpg
Do třetice pokračování zápisků zdravotníka Zdeňka, který se vypravil do světa nejenom na zkušenou.

Zdeněk S.

Dnes jsme měli veliký vyřizování. Musíme se zaregistrovat do Saudi Council což je nějaká zdejší registrace sestry. Musí se k tomu zaplatit poplatek 50SR, ale tento poplatek se musí zaplatit v bance a ne v ledajaké bance, jen v jediné k tomu určené. K tomu abychom mohli zaplatit potřebujeme permanentní igamu. Jenomže tu nedostaneme pokud nemáme Saudi Council vyřízený. Takže dlouhosáhle zjišťovali, jak to vyřešit. Nakonec jsme šli vyplnit formulář s žádostí o pas. Pro formulář jsme si přišli za pár hodin, s tím jsem šli do jiné budovy, kde po 15´ minutovém hledání došli na to, že tam ty naše pasy nemají, tak nás poslali jinde. Tam zas nechápali na co potřebujeme ty pasy tak to sáhodlouze vyšetřovali. Nakonec nám je se slávou vydali. Pak jsme šli na autobus, 20 minut jsme se drkotali městem k jakési malé pobočce banky, tam každej zaplatil závratných 50 SR a jeli zase zpátky. Jednu věc tady dělá 5 lidí, cokoliv vyřídit je opravdu neuvěřitelnej problém. Dneska jsem byl na zdravotní prohlídce. I přesto, že mám dostatek protilátek na HAV a spalničky tak mě bodli do každého ramena, neboť tady mají jiné normy. Dokonce i na TBC jsem měl pozitivní výsledek na mantou 7 mm, ale tady je minimum 15 mm takže v sobotu hurá na další mantou.

Už aby tady ta hrůza s papírováním a vyřizováním byla za mnou, je to něco neskutečně otravného, člověka si jak pinpongovej míček přihrávají z jednoho kanclu do druhého.

Spolubydlící si se mnou dost vykládá, a nejednou zmiňuje zdejších 95% zaměstnanců filipínce. Jediné o co jim jde jsou prachy, komu taky ne že. Ale říká hlavně jim neříkat kolik člověk vydělává. Výplata je tady stanovena podle toho ze které části světa pocházíme. Oni mají něco kolem 3000 SR, jejich prezident bere v přepočtu 6000 SR. To mají slušný poměr, já nevydělám ani třetinu toho co má náš prezident. Ale to oni nechápou. Když jim člověk řekne kolik dostává, znepřátelí si ho, začnou nenávidět, protože proč by mel někdo dostávat za tu samou práci mnohonásobně víc. Na druhou stranu si neuvědomují, že za tu jejich výplatu děláme my doma, takže bychom neměli důvod sem jezdit. Ale to jim člověk prej nevysvětlí. Dnes jak jsme jeli do banky, se mě asi po 5 minutách konverzace zeptali, kolik beru. Říkám že jsem ještě nic nedostal. A oni že ví, že mám 3x víc než o ni……. Tak jsem si vzpomněl na slova svého spolubydlícího.

Co na to říct, jiná kultura, člověk se tady bude muset naučit v tom chodit. Všude na světě jsou lidé stejní - dobří a zlí, je jen na nás jak si s tím poradíme. Největší komedie je kolik tady stojí benzín, míň než litr vody. Benál je tu za 4Kč, to se jim to potom jezdí. Pořídl jsem si konečně zdejší simku. Samozřejmě volání levnější než u nás, dokonce když volám domů tak mě stoji minuta 20Kč, s českým operátorem 65, SMS 2,5 od našeho 15. Člověk aspoň vidí kolik ti zmetci na nás vydělávajou a prej jak je to furt výhodné.

Dneska mě jeden filipinos nabídl, jestli nechci jít hrát badminton, no pěkně mě prohnal, spíš mě učil jak to hrát, je to něco jiného než to pinkání pro zábavu. Po hodině jsem to vzdal, už jsem nemohl pohnout ani rukou. Pak jsme chvíli seděli a konverzovali Ptal se co je na naší zemi to nej, jak to tam vypadá, co bych mu ukázal jako první kdyby přijel. No a to mě dostalo, co je u nás to nej, pivo? Nebo něco z historie? Myslím, že máme spoustu krásných míst, ale každopádně těžká otázka. Pak se mě ptal, kolik máme ostrovů? Byl úplně překvapenej, že nemáme moře.

Arabic culture

Máme tři dny arabské kultury. Dneska to bylo asi nejzajímavější. Ráno jsme měli přednášku

o zajímavých místech v KSA a není jich zase tak málo. Vůbec jsem nevěděl (něco mi o tom říkal Dr z interny v KNTB, který tady byl), že zde jsou skalní města jako je Petra v Jordánsku. Rozdíl je jen v tom, že jsou hluboko v poušti a téměř nikdo je tam nenavštěvuje, člověk má téměř jistotou, že když tam pojede, bude tam úplně sám.

Pak nám ještě ukazoval zajímavý výlet za potápěním, kde jsou nejen korálové útesy ale i žraloci a ne zrovna málo. Bylo to dost zajímavé, teď jsou tady také nově turistická víza, avšak navštívit tuto zemi je velmi finančně náročné, v přepočtu stovky tisíc Kč za zájezd. Odpoledne jsme se učili arabskou abecedu, nějaká slova, číslovky. No pamatuju si z toho asi tak 5 slov a celkem všechny čísla. Je to opravdu náročné. Ale aspoň už v té arabštině nevidím jen vlnovky, ale i písmena. No a pak jsme náhodou během jedné přednášky zabředli do toho jak je to tady s tím manželstvím. Dívky se tady mohou vdávat od 12 let. Některé sňatky jsou domluveny předem, jiné ne. Před sňatkem manželé sepíší smlouvu ve které uvedou podmínky, za kterých budou žít, pokud se některá z těchto podmínek poruší, bez problému se můžou rozvést nezávisle na tom druhém. Například, manželka požaduje, aby neměl více manželek, a on požaduje, aby nosila abáju na veřejnosti včetně zakrytého obličeje. Dohodnou si tak všechno předem jak to bude chodit. Bylo to velice zajímavé. Téma snad hodinu.

Také nám ukazovali, jak se modlí, že než se začnou modlit tak se musí umýt, vyčistit si pusu, během té modlitby mi to přijde jak rozcvička a protažení celého těla, no a taky že na korán mohou chytnou pouze pravou a vždy omytou rukou. Vysvětlovali nám 5 pilířů islámu. Bylo to velice zajímavé, škoda že se u nás ve škole o tom člověk vůbec nic nedozví. Jen to že to jsou fanatici. Platí tady právo šarýfa - tzn. Oko za oko, zub za zub. Když někomu ublížíte, oni udělají to samé vám. Za krádež useknutí ruky. Není divu, že je tady téměř nulová kriminalita. Odpoledne jsem se rozhodl vydat do města - do Baladu. Jeli jsme 2 češi 1 britka. Tentokrát jsme zvědaví šli trochu dále do hloubi města a tam jsme měli možnost vidět ty opravdu 100 let staré stavby s dřevěnými balkóny, tu starou Jeddu. Všechny ty domy sice vypadaly, že každou chvílí musí spadnout. V přízemích byli nejrůznější krámy s kobercama, kořením, šperky. Byl to takový pěkný průřez orientem. Obchodníci tady zboží více nabízeli, tak jak třeba v Egyptě, ale nebyli vůbec vlezlí, zavolali, člověk zakroutil hlavou a tím to skončila, ne jak v Egyptě kde jsou neodbytní, tahají člověka za ruku. Tady si to nedovolí.

Ceny jsou vesměs pevné, smlouvat se dá, ale jen tak o 10-20%, ne jak třeba v Egyptě kde nahodí 500% ceny, to mě nebavilo se s něma hádat o kdejakou cetku jak kdyby to byl drahokam.

Pak jsme si zašli na steak, navštívili jsem holiče, překvapilo mě, že až mě ostříhal chvíli mě masíroval na zádech, byl jsem z toho trochu v šoku, no a pak jsme se vydali na smluvené místo s taxikářem. Jelikož tam nebyl tak jsem volal, kde je, prej na autobusové zastávce, tak jsme se tam vydali, bohužel jsme zvolili špatně, protože to bylo nádraží pro poutníky do Mekky, tak tam všeci na nás čuměli jak na exoty, po dalším telefonátu a přesné lokaci naší polohy nás taxikář vyzvedl. Taxiků je tady spousta, ale problém je, že všeci nemají oprávnění jezdit všude. Jelikož bydlíme v NGHA Medical City, to už je jiná oblast Jeddah, kde se

projíždí Checkpointem a někteří by mohli mít problém. Vtipné tady je, že to není taxi, ale limusine. Nevím proč tady tomu tak říkají když to jsou normální auta. S taxikářem co jsme jeli jsem si celkem dobře povykládal, je z Etiopie, kvůli válce utekl do Sůdánu, kde chodil do školy, bohužel tam byl taky konflikt, tak přesídlil do Egypta kde chodil do další školy a nakonec skončil v KSA kvůli práci. Jeho AJ byla na úrovni té mojí, tak to byla velice príma konverzace. Jediné štěstí že jsem se ho zeptal na jméno, protože po příjezdu domů jsem zjistil, že nemám mobil, vypadl mi v taxi, tak naštěstí přes centrálu jsem se s ním spojil a dovezl mi ho. Dneska to byl vydařený den.

saudi arabia09.jpg

4 Days Off

Tak veliké volno před nástupem do práce za mnou. Včera jsem byl na pláži Silversand, snad prý jedna z nejhezčích tady. Bylo to tam opravdu moc pěkné, vstup byl teda trochu mastnej 100 SR + doprava 80 SR, ale stálo to za to. Příští týden už snad konečně budu mít internet, spolubydlící to slíbil už asi potřetí. Jestli to tak nebude, půjdu a objednám svůj vlastní. Dneska sedím celej den na pokoji, ven na slunko nemůžu, jsem ze včerejšího válení se pod sluncem trochu speklej. Už chápu jak tady všeci nadávaj na tu nudu.

Ale večer půjdu cvičit, tak trochu rozeženu chmury.

saudi arabia10.jpg

1 duty

Tak a je to za mnou, byl to masakr motorovou pilou. První služba za mnou. Ráno jsem si ještě odskočil na test z aj, dělal se na počítači, 100 otázek, první byl poslech, po pěti otázkách jsem pochopil jak nato, bohužel pozdě, poslechnout se to dalo jen jednou, pak byla gramatika, vím kde jsem udělal chyby, tak to dopiluju, pak byly slovíčka. Byla věta, podtrhlé slovo, které jsem vesměs neznal a pod tím 4 možnosti (ty slova jsem taky neznal), kterými to slovo nahradit, aby to dávalo smysl no a nakonec článek a odpovědi na otázky, to bylo asi nejjednodušší. Minimum 65% já měl 63% takže bohužel příště, mám ještě jeden pokus, jinak jedu domů. Po tomto nezdaru jsem se vrátil do procesu.

Ta neskutečná hromada papírů, dokumentování všeho do PC. Příjde mi to jako kdyby to nejsložitější a nejmíň logické bylo to nejlepší. Lékař píše ordinace na zvláštní list papíru, léky chystají v lékárně, takže se tam tento papír musí odfaxovat, potom zavolat jestli ten fax dostali a překontrolovat údaje, potom se odtrhne kopie této objednávky, olepí se štítkem a dá se do kastlíku pro lékárnu a za nějakou dobu lék přijde z lékárny. Lékové ordinace se přepíšou na jiný papír, to zkontroluje další sestra, na konci směny se to zkontroluje s přebírající sestrou znovu a taky jestli se všechny léky co měli být podány podaly. Vede se záznam do denního záznamu, stejně jako u nás, ale paralelně se to musí vše zapisovat do PC. No funguje to úplně jinak, přijde mi, že člověk tráví s papírem a PC 80% pracovní doby, zbytek přijde na pacienta. Nechápal jsem, proč má pod postelou krabicu od pizzy, chtěl jsem to vyhodit, ale ještě že jsem tak neudělal, byla tam posvátná půda. Jakési kanystr s vodou, to byla zase svatá voda z Mekky. Pacienti neumí aj ani slovo, sestry celkem dobře ovládají arabštinu. To teda nevím jestli se někdy naučím a jestli se to vůbec chci učit při tom všem. Je přede mnou veliký kus práce, hlavně se z toho neposr…. Zvládli to druzí, musím to zvládnout taky. Nic není zadarmo, ani ty peníze tady, nejeden odtud odjel po dvou službách se slovy že to zato nestojí.

Tak byl jsem 2 dny na CCU, jsou tam tři lůžka, jedna až dvě sestry. Pacienti samozřejmě při vědomí. Infarkt se tady léčí aktlýzou, heparinem a anopyrinem, žádnej luxus PCI jako u nás. Za celej den jsem dědovi vyměnil 2x plýnu a dal mu jídlo a léky, žádná infůze, žádná iv léčba. Vzhledem k tomu, že bych se měl během těchto prvních pár služeb toho naučit co nejvíc, splnit si své kompetence na všechno, tak z toho moc nadšenej nejsem. Pořád nevím, kde budu pracovat, protože tady být nemůžu, jsou tu ženy a muži dohromady.

Na ICU je práce víc, uspaní lidi, je to zajímavější, tak snad budu i tam. Co mě překvapilo je, že tady minimálně používají dávkovače, všechno jede přes pumpy, aj nonepineprin. Mají v něčem velmi zajímavé ředění. Nevím, co to bylo, ale byly to 3amp po ml do 126 ml FR a podobný nesmysly. Když se dělá převaz tak je celkem dost blbý že tu nemají alkohol, benzin nebo něco tomu podobnýho. Nejsou tady žádný fikače s desinfekcí, všechno jednorázový štětičky a čtverečky. No a rodina tady navštěvuje své příbuzné velice intenzivně, u mého baba se za den snad vystřídalo doslova 30 lidí, počínaje synama a jejich dětma a dětma jejich dětí. Je to velice príma, na zemi si rozdělajou piknik a vedle té infekce a všeho hnusu jedí a popíjí čaj s baba, opravdu jsem nechápal, hold jiný kraj, jiný mrav. S tím bariérovým režimem je to opravdu úsměvné.

O ventilátor se nestará lékař ani sestra, je tady na to respiratory techniciant, přijde, nastaví venťák, odsaje pacienta, vezme si astrupa. O výživu se stará dietní sestra, která vše spočítá a pak se v lékárně nachystá spešl bag s enterální výživou.

Night Shift

Tak noční šichta za mnou. Stálo to pěkně za prd. Zase jsem byl na jiném oddělení, 4. služba a 3. oddělení, 3. školitel. Tentokrát nebyl ani čas, aby mi něco někdo vysvětloval, sami měli práce dost. Nemám z toho dobrý pocit. Ještě ráno o půl osmé jsem bojoval s PC, ten jejich Qadramed medical systém je opravdu výtvor, informace které se do něj vkládají nejsou mnohdy duplicitní, ale i triplicitní. Zdokumentuje se tlak ve vital singhts, to samé se udělá u chest pain assesment a to samé v cardiac rythm, přitom se to všechno zadává, že to bylo změřeno v jeden čas. Naštěstí jsem snad už pochopil, jak to funguje, co to chce, ale mnohdy je to opravdu boj. Měli jsem jeden příjem, respektive překlad, no nevím, jestli se někdy vyznám v těch papírech, je toho opravdu moc a člověk když vidí, že i lidi co jsou tady 5 let mají problém to udělat, neboť se to neustále mění. No nečekal jsem, že to bude jednoduchý. Musí se to nějak zvládnout, další noc přede mnou, pak ještě jedna a volno. Se těším. Zajedeme na pláž, udělám si dovolenkový den.

Další noční jsem přežil už lépe. Tu poslední jsem měl dokonce už svého pacienta, tentokrát jsem byl na ICU, Mohamed na mě jen dohlížel. Staral jsem se o mladíka co se ve 200 kutálel po silnici a pak tam aj chvíli hořel, popálenej na 40% těla, ale už je tam 2 měsíce, takže chodí na plastiky kůže, měl celkem štěstí.

Práce mě aj bavila, tak kéž by to tak bylo pořád. Teď 2 dny volno a pak zase 3 noční. Celkem mě to vyhovuje, tu první jsem byl teda úplně mrtvej, ale pak si tělo zvykne a tu poslední šichtu se mi ani nechtělo spát.

Tak včera jsme byly na párty, jedna z češek po 5 letech končí a letí domů, říkala, že ne nafuč, ale na delší dobu určitě. Jeli jsme do Campoundu do města, nádherné místo, člověk si připadal jak na dovolené v 5 hvězdičkovém hotelu, aby taky ne, měsíc bývání tady stojí 10tis SRL, což je našich 50tis., ale ty lepší firmy si mohou dovolit to zaplatit zaměstnancům. Měla tam nějaké známé, tak to domluvila a mohli jsme dovnitř.

Poprvé jsem opravdu zapomněl že jsem v Saudi, byla to paráda, víc takových dnů. Zítra mám orientation zakončení, takže se půjdeme podívat k hasičom, jak vypadá hydrant, no nevím co ještě nám ukážou no a pak zase tři noční, ještě jedna služba bude s perceptorem, pak už nato budu muset stačit sám. Zítra snad stihnu zajet do města a konečně si koupím ten foťák.

Služby se školitelem jsou za mnou, vystřídalo se celkem pět lidí během 8 služeb a prošel jsem 3 oddělení. Trochu to u mě postrádá logiku proč když se mám školit nejsem na jednom místě a proč se střídají lidi, co mě mají školit. Nebylo to lehké, ale nějak jsem se s tím popral. Včera už jsem pracoval sám, pacient přežil, takže to mohu hodnotit pozitivně. Už jsem asi pochopil co je tady na té práci tak hrozné a proč mi říkali Welcome To Hell. Jelikož opravují klimatizaci na JIPCE tak CCU přestěhovali do již zavřené JIP, kde nejsou všechny pomůcky, pacienti jsou napojeni na malých snad 10. palcových monitorech, ty staré totiž už nefungují. Během noci jsem asi tak 10x šel na vedlejší JIPKU něco popůjčovat. Měl jsem v ordinacích pravidelně morphin, takže co 4h jsem šel vedle na JIP kde jsem musel najít sestru co má klíče od opiátů, pak jseme to slavnostně odepsali, prázdné ampulky se tady musí schovávat. Chyběli mi nějaké tablety pro pac., musí se zavolat do pharmacy, říct co chybí a oni to pošlou.

Člověk tady stráví většinu času telefonováním, sháněním se po věcech co nemá. Než člověk něco udělá, zabere to hodně času. Je to hodně odlišný systém než u nás doma. Ve špitále pracuje 300 doktorů, 1000 sester a přes 650 pracovníků administrativy, není divu, že je tady tolik úředníků při tom všem papírování. Začíná se pomalu ochlazovat, během dne je porád horko, ale na večer už je celkem fajn. Tak už si tady začínám pomalu zvykat.

saudi arabia13.jpg

Dneska jsem byl u moře a paráda. Tentokrát jsme jeli autobusem z Compaundu, byla to jiná pláž než posledně. Nebylo to tam tak hezké, daleko do moře 4m vysoká zeď, z druhé strany taky, ale to co bylo pod vodou, to byla neskutečná nádhera. Tolik ryb jsem nikdy neviděl, úplný korálový útes, nebyly veliké vlny tak na šnorchlování ideální. Moře průzračné, teplé, no jak dovča.

saudi arabia11.jpg

Je to tady takové jak na houpačce, v práci to za moc nestojí, ale tímto se to všechno vyrovnává. Je to veliká výhoda že je tady v moře, to v Ryiadhu si možou zajet tak akorát do pouště. Našel jsem si pár nových přátel, plánují výlet na sopku, já teda nevěděl, že tady nějaká je a prej aj láva tam teče, tak jsem zvědavej, snad to vyjde. Zítra začínám 3 denní v lajně, to zas bude. Snad to rychle uteče. Konečně už mám folk, koupil jsem si voděodolný, tak jsem to šel hned zkusit do bazénu, po 5 fotkách to zamrzlo a nic. Ráno byl celý objektiv celý zamlžený, takže voda se dostala dovnitř. Jel jsem to reklamovat, měl jsem trochu obavu, ale bez problému mi na místě dali druhý. Ten jsem dneska odzkoušel ve vodě a přežil, jsem moc spokojený, dobrá mašinka. Už se tady začíná trochu ,,ochlazovat,, je tak kolem 30 C, hold, zima je tu.

saudi arabia12.jpg

Tak a už je to za mnou, první průser. Měl jsem 2 pacienty, oboum jsem bral krev, označené zkumavky, vše jak má být, dávám do jednoho pytlíku, volám portra, odběry odeslány a po hodině zjišťuju v PC, že je to stornované, tak volám ptám se proč, prej, že došly v jednom pytlíku dvě zkumavky se dvěma různými jmény, tak říkám že jo, že jsem to bral od dvou různých pacientů, tak je logické že jsou tam jiná jména, no ale tady to tak nesmí být, prej by to mohlo vypadat že jsem si spletl štítky. Takže každý pacient, svůj pytlík na odběry. Informoval jsem nurse in charge, ten šel za nurse manager, řešilo se to asi 20 minut, že pacienti se budou znova muset píchnout, i když vzorky jsou správné, ale protokol jasně říká každý pacient svůj pytlík. Takže se znova odebrala krev a poslala ve dvou pytlících. Nemá to logiku, nemá cenu nad tím přemýšlet, prostě tady pracovat jak robot podle polici protokolu a já nevím čeho všeho. To je asi jak se do hnisající rány maže med, protože si to rodina přeje. Tak se to tam pěkně piple, dál to hnije a hlavně že se vyhovělo rodině. Jo, je to tady jiné, ještě mě hodně věcí překvapí. Je ale opravdu tragické komunikovat s pacienty, sice už plynule ovládám asi 10 slov arabsky, ale oni se neustále na něco ptají, doktor tam věčně není a když už přijde tak toho asi moc pacientovi neřekne, protože oni nikdy nic neví.Zítra do třetice den a pak konečně dva dny off.

 

pokračování již brzy...

Informace zveřejňujeme s laskavým svolením Zdeňka S., včetně jeho fotografií.