The Kingdom of Saudi Arabia, part 4

saudi arabia14.jpg

Každý den v práci je plný překvapení. Měl jsem pacienta jako včera, IM boční stěna, ležel tam 3 dny, troponin mu vylezl z 12 na 48, tak mu udělali echokg kde byla EF 50% , věděli že má IM, ale teprva dnes po 72h se rozhodli že ho pošlou na vyšší pracoviště na PCI. Nevím, jestli po takové době bude mít ještě nějaký efekt. Když už jsme byli nachystaní k odjezdu, připravení že ho naložíme, tak nastal pray time, no a on se chtěl pomodlit, tak jsem ještě deset minut počkali, to že vstává z postele už ani nemá smysl řešit. Poprvé jsem jel opravdovou americkou sanitkou, bylo to jak v náklaďáku, přístup k pacientovi ze 4 stran, auto širší než autobus, řidič pouze řídí a nevyleze z auta, paramedic má k ruce dalšího, kterej ovládá arabštinu u aj, pak jsem jel já, jelikož jsem ve zkušební době a nemám ACLS tak ještě další sestra z oddělení, pacient, jeho syn a nakonec doktor. Neuvěřitelné, naskládalo se nás tam 8 a všichni jsme pohodlně seděli. Jeli jsme do King Fahad hospital, která je asi hodinu cesty od nás. Po chvíli bloudění jsme našli CCU kam jsme měli pac. směřovat, nemocnice vypadal vesměs stejně jak ta naše, ale na té jipce mi to připadalo jak na koronarce BN, malá místnost, 6 pacientů naskládaných vedle sebe, mezi nima ventilátor dialýza, hromada rodinných příbuzných, další protože se tam už nevešli tak stáli venku a nakukovali dovnitř přes okno, mezi pacienty metr místa, no byl to opravdu zoufalej pohled, personál kolem pobíhal vše obsluhoval, překračoval návštěvy, děsná atmosféra, působilo to tam velmi stresově. Předal jsem hlášení, moc se naštěstí nevyptávali a jeli jsme zpátky.

saudi arabia15.jpg
Jddeah - old city center - Balad

Dneska to stálo zase za to, cestou domů jsem si říkal jestli ty peníze opravdu stojí za to, jestli to mám zapotřebí. Měl jsem 2 pacienty, jednoho CCU a druhého chronika ICU. Celej den jsem se nezastavil, to dokumentování do papírů a do PC je nekonečný. Všichni jsme ale na konci přežili a to je důležitý. A ty návštěvy rodiny to je taky masakr, dovnitř se nahrne 10 bubaku, obstoupí postel a mnohdy mi přijde, že spolem ani moc nemluví. Nebo k pacientovi přijde snad každých 10 minut jedno z 15 dětí jen jej pozdravit a pak hned odejde. Ta kultura je jiná. Stala se taková zajímavá věc, nabrali asi 60 sester z Anglie, neměli pro ně ubytování tak všechny stávající obyvatele jednoho compoundu vystěhovali, ale vystěhovali jen malajky, ostatní nechali. Přestěhovali je kdesi do pouště, kde nemají ostrahu, nikdo ani pořádně neví kde to je. Jsou z toho všechny v šoku, několik let tady pracují a teď je šupnou jinam, prej by to tam pro westerny nebylo bezpečné, ale pro ně to bezpečné už je, heh. Tak jsem se ptal jestli píšou nějakou petici, prej petici? Za to je tady vězení, takže držet hubu a krok. Přijde mi to jak kdyby vy jste stádo, které platíme tak budete dělat co řekneme.

Sem by měli poslat Kocába, aby jim tady udělal pořádek

Je to tady furt jak na houpačce, jednou to stojí úplně za nic, pak jede člověk k moři na vše zapomene, vypne a je to v poho. Ještě mi to tady dá hodně krát na prdel. Začátky jsou vždycky těžký, buď to člověka zlomí, nebo se po každé ráně zvedne a půjde to zkusit znova.

saudi arabia16.jpg

Dneska bylo BLS. Začínali jsme v 8 ráno, měli pro nás nachystanou snídani, pak jsme se pohodlně usadili do sedačky a sledovali video american heart association. Paralelně s videm následoval nácvik breathing, circulation, pak vše dohromady, nakonec jsme k tomu přidali AED, nekonečněkrát si každý zkusil, přesvědčil zda-li to opravdu dělá dobře. Postup je malinko jiný než jak jsme se učili ve škole, ale základ je stejný, jede se 30:2 nehledě na to, kolik je zachránců, u infat child je to 15:2. Bylo to pěkně strávené odpoledne, následovala praktická zkouška, pak oběd a nakonec test s 20 multiple choise. Nebylo to nic těžkého, ale zanedlouho mě bude čekat ACLS a to už taková legrace nebude, zkouška z léků, ECG rythm….. To se budu muset hodně učit, ne že by to člověk neuměl, ale tady jsou americké standardy a ty se liší od těch evropských, názvy léků jsou jiné, gramáž odlišná. Teď konečně možu pokračovat ve vyřizování saudi councilu a igamy. To zase bude boj s administrativou.

saudi arabia17.jpg

Autem na nákup, procházka po pláži, návštěva vodotrysku, nakupování, papání, velmi vydařený den. Jen až na tu cestu domů, do nové navigace jsme zadali jméno naší nemocnice a hodinu a půl bloudily centrem Jeddah, bohužel jsou zde 2 King Abdulaziz nemocnice, takže jsme jeli směrem k té špatné, nu což, aspoň jsme se podívali jak to vypadá mimo dálnicu.

saudi arabia18.jpg

Výlet do Taifu, město v horách, asi 200km odsud. Jeli jsme po dálnici a z ničeho nic se před námi vynořila Mecca, zakázané město pro no muslim.

saudi arabia20.jpg

Viděli jsme nejvyšší a největší hodiny na světě a jsou opravdu veliké, checkpointem jsme naštěstí projeli bez problémů a mířili si to dál do Taifu. Všude vysoké skály, sem tam dokonce i nějaký strom, viděli jsme i velbloudy. A to počasí, jen příjemných 24 stupňů, to byla úplná paráda. Kolem cest se potulovaly opice, prej jsou dost odrzlé, chtěli jsme s nima pofotit cestou zpátky, bohužel to ale nevyšlo, tak snad příště. Po serpentinách jsme se vyškrábali na vrchol odkud jsme lanovkou sjeli zase dolů do zábavního centra. Byl tam veliký aquapark a v něm 2 lidi, no možní čtyři, takže napříště bereme plavky a jdem se vyřádit. V ceně byla bobová dráha, tak jsme se svezli, dali zmrzku a jeli zpátky navrch.

saudi arabia19.jpg

Po cestě nás zastihl déšť, poprvé za dva měsíce jsem viděl vodu co padá z nebe, prostě zázrak. Město ale mnohem hezčí než Jeddah, kolem zeleň, palmy, tráva, to ne jak u nás prach a odpadky. Zapichli jsme to v čínské restauraci, za ty peníze to celkem neodpovídalo, nebylo to nejhorší, ale dá se najíst levnějc a chutněji. Cestou zpět domů jsme se chtěli vyhnout Mecce, aby nebyl problém, tak jsem použili navigaci a to opět začlo smrdět průserem, z dálnice jsme sjeli na cestu ta se čím dál víc zužovala ze třech pruhů na jeden, pak tam pruh nebyl ani jeden a mi pomalu mysleli že budeme nocovat v pouští, nikde nikdo, kolem jen skály a tma jak v pytli, po půl hoďce jsme opět dorazili do „civilizace,, spíš to vypadalo jak město duchů, nakonec z 1,5h cesty to byly 3h, ale hlavně že jsme dojeli pořádku, zase jsme byli bohatší o nějaký ten zážitek. Pak se projedou bránou do nemocnice a člověk je zase v tom blbinci. Zítra noc, už se nemůžu dočkat.

pokračování již brzy...

Zdeněk S.

Informace zveřejňujeme s laskavým svolením Zdeňka S., včetně jeho fotografií.