Jak se žije Zdeňkovi v Saudské Arábii, part 5

saudi arabia pullitr.jpg

Je to za mnou, dnes jsem to podepsal, poslední papír ze zkušební doby, postoupil jsem o krok dál. Když bych měl zhrnout ty dva měsíce co jsem tady, tak to bylo těžší než jsem čekal, párkrát nastal i okamžik kdy jsem myslel že to tady nedám. Nebylo to vůbec lehké tím vším projít, pochopit jak se tady pracuje, prolomit jazykovou bariéru, naučit se jak tady přežít. Byly to asi jedny z nejtěžších dnů co jsem kdy zažil. Ještě není vyhráno, je toho moc přede mnou, musím se zabookovat na ACLS a ECG, a obojí je dost těžké, týdny učení, ptají se dost, zkouší to doktoři, chtějí znát léky, dávkování postupy. Zatím se všemi vycházím, žádný konflikt, kolegové jsou hodní, ochotní, podporují mě, bez toho by to tady nešlo. Začal jsem se zajímat oto kde teda budu až se otevře to "cardiac centre". Nikdo neví kdy to bude, inschallah přiští rok, ale vzhledem k tomu že burn unit už otvírají 2 roky, teď je dokonce i vybavený, vše tam je, tak pořád nefunguje, jen na papíře, ne v reále. Nevěřil bych jaké posudky na mě psali co jsem tady zatím pracoval, jsou to elaboráty snad na 3 A4 co jsem kdy řekl, co mě říkali, z čeho jsem měl obavy, jak mě hodnotí ostatní, jak si počínám s dokumentací, jak s komunikací v teamu, no uplné podrobnosti. Vyslovil jsem se že bych rád zůstal na ICU, bo kontrakt mám na stepdown coronary care, což by měli být lůžka s pacienty na monitoru bez invazivních vstupů, takže všeci by si rádi vykládali a ptali se a něco chtěli a to by se mi opravdu moc nelíbilo, ztratil bych všechny zkušenosti, tak nurse manager ale i nurse coordinator se vyslovili, že pokud budu chtí,t že by mě převedli, bylo by to určitě víc práce, ale aspoň bych dělal to co mě baví a ne rozdával tablety 3x denně. Tak uvidíme jak se věci vyvinou, ono totiž na tom cardiac centru má být i heart surgery, transplantace, výměny chlopní a já nevím co všechno, to by bylo určitě nesmírně zajímavé, ale vzhledem k tomu že tady nemají ještě doktory ani pro PCI, tak pochybuji že vůbec v dohledné době to bude tak veliké jak plánují. Dneska mě to v práci snad poprvé aji trochu bavilo, pac sice chronik, ale na venťáku, nějaká ta léčba tam taky byla, tak mě to hezky uteklo, už jsem věděl konečně co jak dělat, semtam se porád na něco zeptám, bo tady třeba mění střikny s lékama nehledě nato kolik tam toho je u heparinu a12h, u insulinu, propofolu… a24h, ne jak jsem zvyklí až to dojede tak vyměním. Sice tady to jejich ředění všeho do 100vek a kapání přez pumpu mě příjde zbytečně složitý, zdržuje to, než dá člověk bolus tak je to opravdu 2minuty než to nastaví, tak až si někdo rve trubku tak větčšinou to všeci odtahnou a daj skřiknou. Ale co, maj vtom jejich systém, co si vymysleli to bude, platí mě dobře, budu dělat jak to chcou. No nic, zítra jedem do Siera compound na jakousi akci, prej živá hudba, tak jsem zvědavej, ve čtvrtek pláž a pak zase hurá tři denní.

saudi arabia22.jpg

Dneska tady nastal málem konec světa, ve tři hodiny nastal tma, začalo hřmít, lítat blesky a průtrž mračen, voda se valila odevšad, pršelo 10 minut a už na mnoha místech zateklo, někde po kotníky vody, na déšť to tady opravdu není, to musla byt opravdu hrůza když tady loni pršelo 3hodiny, prej zemřelo 20 tisíc lidí, voda je tady mocný živel.

saudi arabia24.jpg

Večer jsem si zajeli do města na osvědčené sushi, pokud si někdo objedná něco z nabídky yami - maso na pánvi - tak když přinesou jídlo, položí jej na stůl a začnou všeci řvát YAMIYAMI a mlátit s pokličkou, asi to znamená něco jako dobrou chuť.

saudi arabia25.jpg

Naproti restauračky byl obchod s vodníma dýmkama, jednu doma mám ale už je taková jetá, tak jsme to šli obhlídnout, měli tam krásné kousky, dokonce i z křišťálu při bližším pohledu vidím sklo BOHEMIA made in Czech Republic, tož to mě dostalo, u nás to člověk nekoupí a tady maj takové krásné kusy.

saudi arabia23.jpg

Byly to jedny z nejhezčích co tam měli, ale i nejdražších, pak už tam byli méně hodnotné z Rumunska a nakonec z Číny. Žádné arabské, oni tady opravdu nemaj vůbec nic, jen ten korán, žádné umění, hudba je zakázaná, žádné divadlo prostě nic, v tomdle opravdu chudá země. Nedá se tady koupit nic typického pro tuto zemi, všechno import. Po dobrém jídle jsme vyrazili směr pláž na kávičku pak našli takové pěkné místo na břehu a popíjeli, bylo to blízko mešity, nikdo tam nebyl tak jsem vytahl foťák a udělal nějaký ten obrázek, za chvíli ke mně přišel policajt a že mám jít sním, tak jsem si říkal to je pěkně v prdeli, v lepším případě mi smaže všechny fotky, v horším budou ověřovat totožnost, mohli by mne snad aji zavřít ? Fotit takové věci se tady nesmí, obzvlášť když tam byly v pozadí ženy, nebo spíš bubáci protože v té abáji to má k ženě daleko. No nic tak jsem šel sním, neuměl anglicky, tak už sem se viděl jak strávím celou noc někde u výslechu. Šel k nám další policajt, asi nadřízený měl moc frček, velice se usímval, prý že studuje a že chce vědět jestli umí mluvit anglicky, protože nezná nikoho cizího kdo mluví AJ, tak si chtěl jenom pokecat, no mě spadl kámen od srdce. Jsou tady lidé dobří a zlý tak jako všude, člověk nesmí od nich čekat jen to špatné, ale v žádném případě jim nevěřit, jejich mentalita je jiná, podrazí někoho koho znají celý život, pro ně je důležitá jen jejich rodina. No a pak jsme si to hrnuli zacpanými ulicemi zpět k ,,domovu,, opět úžasná atrakce jak řídí, to co člověk vidí tady to opravdu nikde jinde není. Zajeli jsme na benzinku, natankovali 60 litrů a zaplatli závratných 250 Kč, se tady vždycky hádáme kdo bude platit benál J a tož tak, zítra na pláž šnorchlovat a pak zase na tři denní. Jenom ať to pěkně utíká, už se těším domů.

saudi arabia26.jpg

 

pokračování již brzy...

Saudi Arabia Zdenek S

Informace zveřejňujeme s laskavým svolením Zdeňka S., včetně jeho fotografií.