Jak se žije Zdeňkovi v Saudské Arábii, part 6

saudi_arabia_part_6.jpg
Další plodný den v práci za mnou. Občas mě to tady připadá jak jedno velké divadlo, ke kterému je napsaný scénář, ale každý dělá co se mu zrovna hodí.

Propouštěli jsme pacienta, takže doktor přepíše medikaci na papír, který má 3 kopie- růžová,bílá a žlutá. Pozor tyto barvičky jsou velmi důležité. Takže první co se udělá se to jde odfaxovat do pharmacy, fax je na ICU4 takže to je tak 5minut cesty, odfaxuje, zavolá jestli to dostali a de se zpátky. Je několik druhů papírů na který se předepisují léky na doma, zvlášť insulin, ATB, warfarin a já nevím co všechno. Poté se ten bílý a růžový papír odtrhne a na oddělení se dá do kastlíku, to během pár hodin dojde do pharmacy. Tam zjistí že to co jsem odfaxoval je opravdu to co drží v ruce a začnou chystat léky, to trvá dalších pár hodin. Pak ty léky dojdou s tím bílým papírem, kterej dám unit asistent a ten vše vysvětlí pacientovy, podle toho růžového se zkontroluje jestli všechno je co má být. Dávají tady dobrý hromady, 3x krabičku s HMR a tak. No a pak se zavolá na oddělení kde maj na starosti vztahy s rodinou, ti zavolaji pacientovi domu aby jej přijeli vyzvednout. No všeho všudy v papíru napsaný v 10h propustit a člověk odchází domů v šest večer.

Včera jsem došel na denní, čumím na tu tabulu, hledám co mám za pacienty, moje méno u jednoho člověka a to ještě že mám sdílet s někym jiným. Mám se školit na incharge = něco jako staniční sestra. Sotva skončím zkušebním dobu, zbavím se té hromady tak mě dají zase další slošku a další spoustu věcí co se musím naučit. Incharge má na starosti celé oddělení, koordinuje práci, zařizuje transporty, příjmy, komunikuje s lékaři a ostaními, píšou se reporty o stavu pacientů, které se předávají nurse manager a to pak jde k headnurse. Spousta papírování. Sám jsem rád že jsem trochu pochopil jak pracovat a teď mě po tak krátké době dají natoto, nemám žádné zkušenosti. No bude to zase další velký boj. Naštěstí jsem stále na ICU3 kde jsou 2ICU lůžka a 3CCU lůžka, tak pacienti ,,stabilní,, zatím naštěstí žádná hrúza typu příjmu polytraumat a tak.

Příští rozpis bych měl být na ICU1 nebo ICU4. Tam zase budu dělat sestru. Asi si nás chtějí vyškolit na incharge pro to cardiocentrum které bude otevřené co nevidět, takže porád nějaké přesuny. Pomalu jsem se zaběhl, ještě hodněkrát mi to tady dá naprdel, ale s tím člověk nic neudálá. Ten čas letí, už jsem tady dýl jak ¼ roku, nezdá se to, utíkáto jak voda. Po neděli jdu vyřizovat travel request, musím si zabookovat letenky, začít vyřizovat visum a papíry pro dovolenou. 30.3 bych snad mohl být už doma, to je nepředstavitelné J Hrozně se těším až uvidím manželku, rodinu, kamarády….. jo to bude paráda. Zajdu si pekně do hospody na pívo, tam budou sedět normální lidi, žádný zabalený černý a bílý pytle. Já už ani nevím jak to vypadá. Já se tak těším. Nebude mě budit v 0530 pray time, nebudu organizovat život podle otevírací doby a podle pray time, budu si moct zajít do kina, jít do lesa kde budou stromy, bude tam chladno, ale ikdyž teďkom je tady docela příjemě, není žádné horko. Včera jsme byli na pláži, fučel hrozný větr, jsme to po 2h vzdali, jsem vlezl do moře, to už bylo celkem studené a pak jak člověk vylezl tak ten větr, no uplná kosa mi byla. Jakub dnes odjíždí na 6 týdnů na dovču, takže to už nebude žádná pohodička autíčkem na kávičku k moři, na véču do restauračky, do obchďáku , na pláž. To se zase budu muset trckat autobusem, nebo taxálem - ty tady nejsou nějak předražený, za 100KM si řeknou 500,- na naše, ale tady těch 100km je cesta do obchoďáku a zpátky.

saudi arabia27.jpg

Budu teďkom trávit více času tady mezi těmi zdmi a ostnatým drátem, tak snad už bych se mohl konečně vrhnout na tu angličtinu. Jsem teď dva měsíce nic nedělal, nějak ,,nebyl čas,,. Přijela sem nová češka, viděl jsem ji jen asi 2minuty. No vůbec ji nezávidím ten začátek tady. Je to opravdu hooooodně těžké, pro mě to bylo daleko těžší než jsem si představoval, komunikovat cizím jazykem který člověk neovládá, zorientovat se tady v tom bludišti, navštívit milion šest kanceláří a obstarat si razítka, zjistit odkud jezdí autobus na nákup…. No naštěstí je to už zamnou a teď to tady nějak tak utíká. Vzpomínám si jak nám v té agentuře říkali, že těch prvních pár měsíců budeme psát všem okolo jak to tady je, tak jsem také pravidelně přispíval na blog, pak se to tak po čtvrt roce změní, člověk si ,,zvykne,, a už nemá tu potřebu se z toho vyzpovídat, no a poslední fází je když už je tady člověk hooodně dlouho, že se těší domů, pak tam přijede po 14 dnech ho to tam přestane bavit, protože pořád něco ,,musí,, , zatímco tady jediné co musí je chodit do práce, jinak nemusí nic. Bydlení zadarmo, elektrika, voda, zadarmo, doprava do práce, do obchodu, dokonce i na to letiště, 2 letenky ročně vše zadarmo. Výplata přistane 1-ho na účtě, člověk de do obchodu a koupí si co chce a porád de každý měsíc našetřit hromada peněz. Jsme se byli podívat ve zdejší autorizované prodejně škodovek, a byl tam poslení model Octavia III RS TSI 2.0 DSG,NAVI , kůže v maximální výbavě co škoda nabízí a se slevou to bylo o 30% méně než co stojí u nás, stačí donést potvrzení z práce o mzdě a člověk může odjet domů novým fárem.

saudi_arabia(2)_28.jpg

Když bych škudlil tak za půl roku to mám zaplacené, tady bych to asi využil, ale co s tím doma, to bych zaparkoval před barákem a ráno by to tam nebylo. Opravdu je to tady zlatá klec, teď jsem pochopil ten význam toho slova, člověk může všechno, ale zároveň nic. Jsem v nemocici která se jmenuje po králi, spadá pod armádu a tok peněz je tady neuvěřitelný, staví se tady 3 nové obrovské areály- univerzita, compound, nové emregency a onkologie, expanze je tady neuvěřitelná. Bude to tady největší zdravotní centrum na middle east. Z Rijádu sem tečou obrovské finanční prostředky. Žít se tady nedá, ale přežít chvíli ano. Je to veliká příležitost, šak jsem taky čekal 2 roky. V dubnu dovolená, to už se budu muset rozmyslet jestli budu rekontraktovat. No a pak příjde večer jako teď, zítra do práce, sedím tady sám a nejradši bych tady nebyl už ani vteřinu.

saudi_arabia_(2)29.jpg

Včera si tak spokojeně spím, 3 dny volna předemnou, v 5:20 telefon, celé vyděšené co se stalo, no prej že kdosi onemocněl jestli nemožu dojít. No tak jsem vstal, uvařil a hurá opět do práce. Dopoledne celkem uteklo, v poledne jsem šel na pauzu a jak jsem se vrátil tak jsme měli příjem. Respektive člověk už tam ležel asi 20 minut, kolem něho hromada rozházených papírů, tak jsem to začal pomalu zpracovávat…. Ty boje s tou administrativou tady, to je absolutní chaos, to si opravdu nikdo nedokáže představit. To co je podstatné tak je napsané rukou, ale takovým stylem že to nejde přečíst, nebo je to různě doškrkané takže ani není jasné co platí. Nefunguje to tady, ale vůbec. Měli by dostat pytlíky s bylinkama a léčit lidi tak ale ne tady toto. To je samej konsultant a resident, nikdo na toho člověka ani nechytne, jen se hrabou v papírech, to je děs. A když něco chcou vědět tak se ptají sestry. Už toho začínám být plnej, si připadám jak kdyby mi někdo mlátil hlavou o zeď a čekal kolik ještě vydržím. Nic tady nedává smysl.

Nejlepší obrana je se tady tomu smát, protože jakmile začnu přemýšlet proč se to dělá tak nesmyslně tak se akorát tak nas…… Ale co, už jsem si byl rezervovat letenku, samozřejmě jsem nečekal že to půjde hladce, jsem šel do toho kancllu kde bookujou letenky, byl tam kdosi novej, než jsem mu vysvětlil co chcu, stejně volal komusi jinýmu, aby mu ukázal jak se to dělá, pak mu říkám že jsem si našel tento spoj s tou a tou společností a on prý že ne že dělají jen saudi airline nakonec mě zabookoval cosi u air france, ale tak blbý časy, no zítra tam zajdu a snad tam bude někdo jinej kdo tomu rozumí. Ještě zkusím dořešit na popáté ten saudi council, tak doufám že tam někdo bude, že nebude na dovolené, nebo že se nebude modlit, nebo že tam prostě bude zavřeno aji když má být otevřeno a nikdo nebude vědět proč, nebo jestli mi řekne že mám prošlé nějaké datum tak už mu to asi omlátím o hlavu, dal jsem zato 5000 tak už bych to chtěl mít z krku. Už je čas na dovolenou. Sere mě to tady.

saudi arabia30.jpg

Mám nového kamaráda, má krunýř, ocas a 4 nohy. Hlídám jej sósedovy co je teď na dovolené.

saudi arabia31.jpg

takhle vypadala moje příprava na předávku služby jako incharge ( 1 ze 3 papírů )

saudi_arabia_28.jpg

KAMC

Tak začátek potápěčského kurzu, dneska vycházka na kopec u KAMC. No potápění paráda, jeli jsme na dream beach, kde je aj bazén, navlekli jsme neopreny, bo voda byla opravdu studena a začali jsme s trenikem, napřed sestava výstroje, co na co je, jak probíhá komunikace pod vodou a hurá do bazénu, učili jsme se vyfukovat vodu z masky, jak potopit a vynořit, jak správně dýchat. Po dvou hodinách nás vyhnali z bazénu bo byl víkend a opět family day, to je tady porád nějaký omezení, člověk de do fitka v compoudnu a o půl deváté ho už ženou, že je zase ladies hour. No a tak jsme šli do moře, no a paráda, uplná nádhera, byl tam krásný korálový útes, plavalo se takovým příkopem, no bomba. Všude život, úplně jiná země ne saudi. To moře tady je opravdu úžasné. Takže ještě 2 lekce a obdržím licency na potápění na volné vodě. Dneska jsem nechtěl sedět doma, už dlouho hledím na ty zelené kopce kolem, tak jsem vyrazil na procházku. Včera mě sice varovali že z toho bude problém, bo to securyty nemaj rádi, když tam někdo lozí, neví kdo to je…. Ale co, dneska pátek, u nás jak v neděli nikde nikdo tak jsme to vzal po úpatí abych zbytečně neprovokoval a stálo to teda zato, nádherný pohled, šlo vidět až na moře 70km odsud a celý areál nemocnice, je to tady opravdu obrovské. Od zítřka série nočních a pak už konečně únor! Dneska mi to tady připadalo jak u nás doma v létě, příjemě teplo, slunce hřálo, pofukoval vánek, krásná procházka. Je třeba si aktivně odpočinout a ne sedět celý dne před kompem mezi 4ma zdma.

saudi_arabia_34.jpg

after raining season

Ráno vstanu, že pojedu na nákup, jdu čekat na autobus, ten přijede, řidič zjistí, že tam stojím sám a tak dělá, že mě nevidí otočí to a odjede, nu což, věděl jsem, že kolegyně jedou taky nakupovat tak jsme jeli taxálem. Cestou se celkem zatáhne, pár kapek spadne, poslední dobou tady celkem často prší, kopce jsou zelené, i sám taxikář říká že je tady 20 let a nikdy to neviděl. Nakupuju v obchoďáku, tam tma jak na konci světa venku zuří průtrž mračen. Za hodinu mi volál nurse manager kde jsem , jestli jsem v bezpečí, říkám jo že jsu v mall of arabia, no prej že je vyhlášen v nemocni code black = disaster, obvolává personál, kterej může do práce, já byl bohužel na té špatné straně města, kde už pomalu voda zaplavovala ulice. V obchoďáku jsem stvrdl místo planovaných dvou hodin 12 hodin, se 3 ženama, které přes to všechno neopustila touha po nakupování ve slevách. Tak jsem se tam procházel jak opička porád dokola, bo nebylo co dělat. Nakonec jsem se dovolali nějakému taxikářovi kterej pro nás dojel a bočníma uličkama které nebyly zaplavené nás dovezl do alun compound. Po cestě jsem viděli zaplavené hlavní ulice, kde bylo tak pulmetru vody, prej se protrhla i přehrada která ma tuto vodu když prší zadžet, takže to pekně spláchlo 1/3 3milionového města.

My byli naštěstí v bezpečí, suchu. Přestali fungovat mobili, síť přetížená, odpojen iternet. Mi se nemohli dovolat do práce a říct že se nedostanem na šichtu, no prekérní situace, nikdo nic nevěděl, tak jsme tam strávili noc doma u jedné z kolegyň. Ráno opět nikdo nic nevěděl, nic nefungovalo, pak se k nám kolem 17h dostala zpráva, že jede autobus z nemocnice, tak jsme se nachystali a ten opravdu přijel a vzal nás zpátky. My z toho vyvázli bez škrábanců, ale ostatní tak dobře nedopadli, někteří se nedostali na letiště, takže jim propadla letenka nikam neletěli, jedna spolupracovnice popisovala jak seděla v taxíku a voda stoupala a stoupala, až v autě byli po pás ve vodě tak začali utíkat, pak vypli elektriku tak šla 4 hodiny promočená potopeným temným městem směrem k nejbližšímu nemocničnímu compoundu. No nefunguje to jak u nás, když je nějaká katastrofa tak mám rozhlas, doslechn se v radio co dělat, tady nic takovýho není, pomož si jak umíš. Jsem si četl na internetu v diskuzích od místních, a staví se k tomu asi tak, že když viděli, že je hrůza, tak se začli modlit a prosili, aby to skončlo, ale nic proto aby si pomohli neudělali, holt je to vůle alláhova. Nu což, do nemocnice jsme dojeli v 20h ja se rychle přeslekl a valil do práce, bo někteří měli 24h šichtu bo nebyli lidi, kteří se nemohli dostat z města do nemocnice.

saudi arabia35.jpg

Spousta lidí se utopila v autech, jak dovnitř natekla voda tak to vyskratovalo elektriku a oni nemohli otevřít dveře a ani okna, spoustu lidí zabil elektrický proud bo jej vypli pozdě.

Tak ráno příjdu po té noční domů, lehnu si spím a v 10 mě zbudí rány zbíječky a jak se třepe celej barák, rozbíjeli beton kolem baráku, asi tam budou sadit kytičku, ale oni asi nepřemyšlí, že lidi chodí na směny a potřebují po noční spát. Jo welcom in saudi. V 18h telefon, že mě bankujou, že nemám chodit na noční, jsem celej šťastnej, to mi pak zavolají až budu mít volno a budu někde ve městě, že mám za hodinu dojít na službu, kterou dlužím. Ale už je to skoro tady, únor a pak hurá domů. Ještě mám další ohromnou radost, další rozpis končím na ICU3 a jdu na ICU1, to je asi to nejhorší co může být, 20 let stará jipka, strašné prostředí, 20 let staré monitory HP, no co…. Nejak se s tím budu muset poprat.

 

pokračování již brzy...

http://www.radiovalaska.cz/img/zdenek%20image.jpg

Informace zveřejňujeme s laskavým svolením Zdeňka S., včetně jeho fotografií.