Osobnosti J.K. - Slavnější než Kristus!?

Slavnejsi nez Kristus5.jpg
„Yoko i já jsme umělci. Mír je naše umění… Máme určitou šanci, že ovlivníme jiné mladé lidi. A to oni budou zítra vládnout světu,“ řekl v roce 1969 John Lennon. Byl zakladatelem skupiny Beatles a budoval svůj kult již za svého života.

Mnohovrstevnatý muž se narodil 9. října 1940 během jednoho z nejintenzivnějších náletů Němců na Liverpool. Matka Julia byla nekonvenční dáma, která se vdala i přes odpor svého otce za Alfreda Lennona, jenž byl lodním stevardem a též opilcem.

Továrna na sny

John zpočátku vyrůstal u prarodičů. Oblíbila si ho tetička Mary-Mimi, která úspěšně zažádala o předání synovce do její výchovy. Julia totiž marně čekala na zmizelého manžela a útěchu mezitím našla v náručí jiného pána. Teta Mimi údajně Johnovy koupila první kytaru, ale pravděpodobněji to byla Julia. Ta zahynula 15. července 1958 pod koly automobilu. Opilý řidič, jinak policista, odešel od soudu bez trestu. Její syn se s tím dlouho vyrovnával a i to bylo příčinou jeho cynismu. Později věnoval matce několik písní.

První Johnovou kapelou byla v roce 1955 Quarrymen. Už dva roky nato, 6. července 1957, se při jednom z koncertů setkal s Paulem McCartneyem. O zvláštním autorském ujednání Lennon řekl: „Paul a já jsme udělali dohodu, když nám bylo 15. Nikdy to nebyla právní dohoda, prostě dohoda, kterou jsme udělali, když jsme se rozhodli, že budeme psát spolu a skladby budou nést obě naše jména, ať už to bude cokoli.“ Továrnou na splněné sny se pro Johna Lennona, Paula McCartneye, George Harrisona a časem také pro Ringo Starra stala „firma“ Beatles. A ta má zvuk dodnes.

Slavnejsi nez Kristus4.jpg
The Beatles

Vrchol

Kytarista byl obklopen mnoha ženami, ale nevěděl jak k nim přistupovat. První manželkou se mu stala Cynthia Powellová. Asi by si ji nikdy nevzal, ale v roce 1962 nesla pod srdcem jejich syna Juliana (dostal jméno po babičce Julii).

Výstup na vrchol známý jako Beatlemanie začal v roce 1963: První alba Please Please Me, With The Beatles a velmi ceněná A Hard Day's Night, průlom za oceánem, ale také Řád Britského impéria a povýšeni do rytířského stavu v roce 1965. K tomu navrch natočili zvláštní filmy Perný den a Help! Slabozraký buřič nehleděl vpravo ani vlevo a vyslovil provokativní poznámku: „Jsme slavnější než Ježíš Kristus.“ Beatles ovšem opravdu trumfly Elvise Presleyho a pravověrní fanoušci rock ´n´ rollu jim dodnes nemohou odpustit revoluční obrat ve světové hudbě.

Lennon nebyl žádný svatoušek. Nevyhýbal se tvrdým drogám, měl několik známostí, byl agresivní, téměř si tykal s rasismem a antisemitismem. Jeho temperament se snažil krotit manažer Brian Epstein (1934-1967), který byl pod úspěchy liverpoolského kvarteta podepsán. Po Epsteinově nevysvětlené smrti, kdy se snad předávkoval barbituráty, se parta pomalu vzájemně odcizila. Údajně tomu napomohla i přítomnost Lennonovy japonské milenky a později druhé manželky Yoko Ono, která měla přístup i ke zkouškám ve studiu. „Nepřijali jsme Yoko úplně, ale která ze skupin, které znáte, by to udělala? Víte, měl jsem Johna moc rád, byli jsme moc dlouho nejlepší kamarádi. A pak se začala kapela rozpadat,“ uvedl před čtyřiadvaceti lety Paul, který jako první oficiálně oznámil svůj odchod.

Slavnejsi nez Kristus1.jpg
John a Yoko, nejslavnější společná fotka

Výstřely

Všichni už vlastně byli duchem jinde. Bylo jasné, že stadiony plné pištících fanynek v transu se už nikdy nebudou opakovat. Všichni se dali na sólovou dráhu. Lennon experimentoval a sám sebe hledal. Točil desky a avantgardní filmy spolu s Yoko, psal knihy, vystupoval po boku jiných slavných muzikantů, ztvárnil jednu z postav filmu Jak jsem vyhrál válku, propadal vábení drog a měl kvůli tomu problémy s imigračním úřadem. Nakonec ale odešel spolu s manželkou do USA, účastnil se mírových aktivit proti válce ve Vietnamu či pro své souputníky složil hymnu „Give Peace A Chance“. Vydržel to pět let, na dalších pět let se odmlčel, aby se mimo jiné staral o svého druhého syna Seana. Třebaže Beatles zanikly, i tak Lennonovi a spol. tato značka stále vydělávala horentní sumy. Když hudební časopis Rolling Stone v roce 2003 sestavil žebříček nejlepších alb v dějinách populární hudby, Beatles se do první desítky dostali celkem čtyřikrát (včetně 1. místa za Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band). Jejich nahrávací společnost EMI odhadla, že do roku 1985 prodali přes miliardu zvukových nosičů po celém světě. Jejich rodný Liverpool byl v roce 2008 vyhlášen za evropské město kultury a beatlemanie se tak znovu do přístavního města vrátila.

Slavnejsi nez Kristus3.jpg

V roce svých čtyřicátin se John cítil jako znovuzrozený. Nemohl ale tušit, že pondělí 8. prosince 1980 bude jeho posledním dnem. U svého newyorského domu Dakota (byl zde natočen horor Rosemary má děťátko) byl hodinu před půlnocí zasažen pěti výstřely z revolveru pomatence Marka Chapmana. Představa, že by se čtyři páni ještě někdy sešli, tak vzala za své. „Byl to výbornej člověk, celej svět ho bude postrádat a budou na něj vzpomínat pro jeho umění a pro to, čím přispěl ke světovýmu míru,“ vyjádřil se o něm posléze McCartney. Chapman byl odsouzen na doživotí a ze slavného kvartetu zůstali dnes jen Paul a Ringo. V roce 2001 totiž George Harisson následoval obrýleného guru do nebe.

Slavnejsi nez Kristus2.jpg

Foto: archiv

 

 

http://www.radiovalaska.cz/img/Jakub%20Kratochvil.jpg

Jakub Kratochvíl (*1978) Klobučan, absolvent VOŠ publicistiky v Praze (2003). Blíže se zajímá o publicistickou formu orální historie a non-fiction. Spolupracoval s časopisem Naše rodina, Radiem Proglas, Katolickým týdeníkem nebo olomouckou redakcí MF Dnes. Vlastním nákladem vydal knížku medailonů zemřelých valašskoklobouckých duchovních Příběhy mužů s kolárkem (2005) a společně s bratrem Milanem je spoluautorem biografie Josef Balejka-valašský rytíř nebes (2009). Je ženatý a žije v Lutíně u Olomouce.