Osobnosti J.K. - Tulákův pozoruhodný příběh

Tulakuv pozoruhodny pribeh1.jpg
O Charlesi Chaplinovi se traduje nepotvrzená historka, že při konkurzu na vlastního dvojníka skončil třetí. Jeho jméno je přitom synonymem špičkové komiky, ale i dojemného dramatu.

Dá se říct, že zdroje své výjimečné komiky čerpal už během dětství. Od narození dýchal prach kabaretů a malých divadel. Jeho matka Hannah vystupovala pod pseudonymem Lily Harleyová v jednom z londýnských varieté a otec Charles byl operetní a muzikálový zpěvák.

Nelehké dětství

V pozdějších letech asi „věšel bulíky na nos“ i životopiscům a fabuloval například o místě a čase svého narození. Jejich rodinné vztahy byli i na dnešní dobu dost nestandardní. Matka byla provdána celkem třikrát. V prvním manželství se narodil Sydney, pozdější poměrně známý komik a Charlesův manažer se paradoxně podepisoval Chaplin, třebaže nebyl synem Charlese Chaplina seniora. Synové z druhého svazku Guy a Wheeler byli po rozvodu přiřknuti otci Wheeleru Drydenovi. Ve třetím Hanině vztahu pak na svět přišel Charlie. Otec alkoholik manželku a Charlese se Sydneyem brzy nato opustil a měl ještě syna s milenkou.

Na divadelní prkna vystoupil junior jako pětiletý a stal se součástí taneční skupiny Osm lancashirských chlapců, nebo si střihnul roličku kočky ve hře o Popelce. V šesti překročil práh školy pro sirotky a opuštěné děti v Hanwellu, ale už předtím okusil život v chudobinci. Ve škamnech vydržel dva roky a po návratu maminky z psychiatrické léčebny se tam už nevrátil. Výsledkem bylo, že ještě ve třinácti neuměl číst a pravopis mu dělal potíže. Živil se všemožně: jako poslíček, kamelot výrobce hraček nebo se učil holičem. Asi mu bylo jasné, že herectví se přece jen nevyhne, byl jím velmi váben.

U kartářky

Lano dostal od Blackmoreovy divadelní agentury. Po čase ale o angažmá přišel, naštěstí se za něj přimluvil starší bratr, kterého zaměstnala skupina komiků Charlieho Manona, pak ještě následovala epizoda ve varieté Caseyho cirkus. Vstup mezi hvězdy pro něj znamenala ale až nabídka promotéra Freda Karna v jehož společnosti roku 1908 odjel na evropské turné a v roce 1910 poprvé do Ameriky.

Dostal se ve správnou chvíli na správné místo, právě se rodil fenomén Hollywood. I když o filmové kariéře neuvažoval, už tehdy si jej všiml třicetiletý pomocný režisér Mack Sennett a život na výsluní mu předpověděla také jedna kartářka v San Francisku.

Už v roce 1912, při druhé americké cestě, došlo na kartářčina slova. Brit přitom nad nabídkou hrát filmové komedie moc nejásal, netušil co to obnáší. Příležitost ovšem vzal jako dobrý můstek pro budoucí kariéru muzikálové celebrity. Naštěstí se v této představě přepočítal. Vypracoval se v osobnost stříbrného plátna.

Tulákem

První film „Chaplin si vydělává na živobytí“ absolvoval ještě v žaketu, cylindru, s monoklem a mrožím knírem. Charakter postavy nebyl vyprofilovaný, takže Charlie nenadchl a producenti začali o talentu nového objevu pochybovat. On se přesto nevzdával a ve třetím snímku „Chaplin v hotelu“ vystoupil před kamerou již v typickém kostýmu tuláka.

Ve dvacátých letech se o kopírování pokusilo několik plagiátorů, ale narazili na žaloby ze strany tohoto nadšeného levorukého houslisty a cellisty. Od Sennetta odešel za vyšším platem a bonusy k firmě Essanay, kde se vylepšil i po kumštýřské stránce. Stejně mu to nestačilo a odstěhoval se do ateliéru Mutual a nakonec na pět let zakotvil ve First National.

Právě u First National natočil veleúspěšný němý film Kid, spíše jímavou baladu, než grotesku. Diváky si získal mimo jiné díky tehdy čtyřletému Jackiemu Cooganovi, který hrál Chaplinova malého parťáka.

Tulakuv pozoruhodny pribeh2.jpg
Herec si rozuměl s indickým duchovním
představitelem Mahátmá Gándhím

Obětí mccarhysmu

Když přesídlil k United Artists, kterou roku 1919 spoluzaložil, ohromil groteskou Zlaté opojení, kdy se opět jako tulák dostal na zlatonosný Klondike. Peníze z trháků mu umožnily pokračovat v samostatném režírování a ve svých čtyřiceti letech uvedl do biografů Světla velkoměsta. Od finančního neúspěchu ho zachránil až zájem evropského publika. To už však propuklo nadšení pro ozvučené příběhy a němé obrázky z roku na rok zmizely v nenávratnu. Podobně jako na počátku své umělecké cesty, i tehdy si nebyl jistý a s přehozením výhybky váhal. O změnu se pokusil brzy v díle Moderní doba, kde na konci zazpíval písničku a současně se tím zařadil mezi angažované společenské satiriky. Vrchol zvíci Everestu byl pro filmovou historii Chaplinův celovečerní snímek Diktátor, který měl premiéru v roce 1940. Údajně toto podobenství rozzuřilo Adolfa Hitlera k nepříčetnosti, což herec považoval za jeden ze svých životních úspěchů.

Tulakuv pozoruhodny pribeh3.jpg
FilmDiktátor byl jasnou parafrází německého nacismu

Dostal se také do svízelných situací. První dvě manželky Mildred Harrisová a Lita Greyová jej „stáhly z kůže“ a při rozvodových řízení získaly celkem více než 1 100 000 dolarů. Dokonce jej v roce 1945 soud přinutil starat se o dítě vyděračky Joany Barryové. Dcera ale nebyla jeho. To už žil se svou čtvrtou manželkou Oonou a konečně s ní našel potřebný klid k filmování, ale také psaní autobiografie či komponování hudby ke svým němým opusům. V 50. letech byl pacifista jednou z obětí tzv. mccarthysmu a musel se očišťovat ze sympatii ke komunismu. Hlavním představitelem a hybatelem těchto procesů byl senátor Joseph McCarthy, jehož příjmení dalo této epoše jméno.

Tulakuv pozoruhodny pribeh5.jpg
první manželka Mildred Harrisová

Následovnice z rodu

Chaplin měl jasno, bránil se článkem Vyhlašuji válku Hollywoodu, ale USA už navždy opustil a zamířil do Švýcarska. Desetinásobný otec neměl ten správný vztah k ratolestem, podobně jako Tomáš Masaryk ke svým potomkům. Chaplinovi synové a dcery se pokoušeli o dorostení vzoru svého tatínka. Přesto se našly Geraldine (*1944) a Josephine (*1949), které se před kamerami prosadily jako herečky. V současnosti po módních molech kráčí Charlieho vnučka Kiera (*1982). První mezi komiky též věnoval Československému kinematografickému muzeu při pražském Technickém muzeu buřinku, boty a bambusovou hůlku. V roce 1973 získal sošku Oscara za scénář k filmu Světla ramp, zemřel 25. prosince 1977 ve Vevey uLaussanne.

Tulakuv pozoruhodny pribeh6.jpg
Charlieho dcera Geraldine
ztvárnila v životopisném filmu „Chaplin“
postavu své babičky Hany
Tulakuv pozoruhodny pribeh4.jpg
vnučka Kiera je vyhledávanou modelkou

 

Text: Jakub Kratochvíl

Foto: Archiv

 

 

http://www.radiovalaska.cz/img/Jakub%20Kratochvil.jpg

Jakub Kratochvíl (*1978) Klobučan, absolvent VOŠ publicistiky v Praze (2003). Blíže se zajímá o publicistickou formu orální historie a non-fiction. Spolupracoval s časopisem Naše rodina, Radiem Proglas, Katolickým týdeníkem nebo olomouckou redakcí MF Dnes. Vlastním nákladem vydal knížku medailonů zemřelých valašskoklobouckých duchovních Příběhy mužů s kolárkem (2005) a společně s bratrem Milanem je spoluautorem biografie Josef Balejka-valašský rytíř nebes (2009). Je ženatý a žije v Lutíně u Olomouce.