Valašský mikulášský jarmek bude jubilejní, pětadvacátý

25. VMJ nahled web.jpg
Svatý Mikuláš a jeho čertovští společníci vykročí ve Valašských Kloboukách na svou obchůzku již po pětadvacáté. Jarmeku patří první prosincový víkend, kdy hlavní program připadá na sobotu 3. prosince.

„Ani jsme se nenadáli a stojíme na prahu jarmekového čtvrtstoletí. Za tu pěknou řádku let vyrostl z původního "sladkého" trhu spojeného s pochůzkou svatého Mikuláše o poznání větší jarmek s řemesly, tradicemi a zvyky, s lidovým folklórem, soutěžemi, výstavami a koncerty, se stovkami účastníků a tisícovkami návštěvníků. Doufáme, že i ten jubilejní bude právě takový, jak jej lidé mají rádi, a všechny srdečně zveme,“ pověděla Hana Tarabusová, předsedkyně organizačního výboru Valašského mikulášského jarmeku.

Jarmekovou předzvěstí bude už v pátek 2. prosince odpoledne menší trh, který se rozprostře v dolní části Masarykova náměstí. Malí návštěvníci mohou přijít v maskách a připojit se k čertovskému reji, se svým kulturním programem vystoupí děti z mateřské i základní školy a po setmění se rozzáří vánoční strom města. Večer pak mohou lidé zajít na koncert do kostela a na posezení s cimbálovou muzikou.

Sobota bude protknuta obchůzkou svatého Mikuláše a také řinčením čertovských skupin, které připutují z různých koutů jižního Valašska. Na trhu návštěvníci uvidí ukázky starých řemesel, adventních zvyků a tradic a nakoupí i ledacos pěkného z lidových a rukodělných výrobků. Bohatý kulturní program pozve na vystoupení folklorních souborů, výstavy, jarmekové soutěže, valašskou školičku, dílny pro děti a mnohé další.

„Novým prostorem bude klidová zóna v Pastoračním domě, kde nejen že najdou útočiště rodiny s dětmi, ale i ostatní návštěvníci si zde mohou odpočinout, podívat se na filmy z Valašska a také obdivovat betlémy z dětské jarmekové soutěže,“ pověděl Petr Odehnal z organizačního výboru.

V neděli 4. prosince se pak jarmek završí slavnostním koncertem Smíšeného pěveckého sboru Janáček z Luhačovic. „Ať už si vyberete páteční trh a rozsvěcování vánočního stromu města, sobotní hlavní program či nedělní koncert, přejeme vám, ať se vám ten jubilejní pětadvacátý Valašský mikulášský jarmek líbí a zanechá ve vás pěkné vzpomínky,“ vyjádřila jménem pořadatelů Hana Tarabusová.

Přespolní mohou na jarmek docestovat Mikulášským expresem

Doprava při Valašském mikulášském jarmeku bývá tradičně oříškem. Pokud se návštěvníci z okolí chtějí vyhnout nesnadnému parkování, mohou se do Valašských Klobouk svézt mimořádnými autobusovými spoji Mikulášského expresu. Vyjíždět budou ze Slavičína, Štítné nad Vláří, Nedašovy Lhoty, Brumova – Bylnice, Sidonie, Francovy Lhoty, Valašské Senice, Študlova, Lidečka, Drnovic i Újezda. V případě, že se na jarmek vydají lidé autem, budou pro ně připravena odstavná parkoviště.

„Při jarmeku se do Valašských Klobouk sjíždějí tisíce návštěvníků, a tak jsou mimořádné autobusové linky vítanou dopravní posilou. Posílení klasických spojů přislíbili i veřejní dopravci, pro cestující autobusem budou ve směru od Zlína posíleny spoje z Dolní Lhoty v 8:05 a 9:55, zpět potom v 12:10 a 16:20. Vypraven k nám opět bude i historický parní vlak z Valašského Meziříčí v 8:28,“ shrnul dopravní opatření místostarosta Martin Janík.

Regulace dopravy se ovšem dočkají i řidiči automobilů. „Stejně jako v minulých letech budou na příjezdových trasách směřováni na odstavná parkoviště mimo centrum. Pokud tomu počasí dovolí, bude umožněno parkování na travnatých plochách při příjezdu od Lipiny a Mirošova, u smuteční síně a také na prostranství u polikliniky. V plánu jsou však i další místa k parkování na zpevněném povrchu,“ ubezpečil místostarosta.

Tož dojděte na jarmek!

Ing. Lenka Zvonková, publicita Valašského mikulášského jarmeku

PřílohaVelikost
Program 25. valašského mikulášského jarmeku.pdf169.76 KB
25_autobusem na jarmek 2016 všechny směry (3).pdf288.77 KB
Odstavná parkoviště 2016.pdf432.25 KB
Parní vlak na Valašský mikulášský jarmek.pdf1.6 MB