Valachien Gym sbírá medaile a připravuje závody doma na Vsetíně

spěšná výprava vsetínských bojovníků v brazilském jiu jitsu na závodech v Pardubicích. Horní řada zleva Katka Bistrá, Karel Katrušák, Kristina Jochcová, Adam Volejník, dolní řada zlev.jpg
Atraktivní podívanou pro vsetínské diváky připravuje na sobotu 4. března Copacabana Valachien Gym Vsetín. Ve sportovní hale Na Lapači totiž organizuje třetí kolo ligy v brazilském jiu jitsu. Vsetínští borci, kteří v ní patří mezi úspěšné, se tak představí na domácí půdě.

Od tohoto roku existuje na česko – slovensko – polské scéně nová organizace WOW (Way Of Warrior) zastřešující nejen závody v brazilském jiu jitsu. Má atraktivní, ale zároveň jednoduchá pravidla. Zápas probíhá 10 minut a nedávají se žádné body za pozice, či pokusy o techniku. Jediné, jak můžete zvítězit, je donutit vzdát soupeře pákou, nebo škrcením. Pokud to do 10 minut nestihnete, prodlužuje se a vyhrává ten, kterému se povede rychleji uniknout z dané pozice, nebo rychleji ukončit soupeře. A takovéto závody proběhly již dvoje, oboje bez kimon (no gi). První se odehrály začátkem ledna v Pardubicích pod názvem Pretorian Jiu Jitsu Games. Vsetínský trenér Honza Tichý zde vykonával funkci rozhodčího. Barvy oddílu Copacabana Valachien Gym pod SKP Vsetín tak hájili Jura Závodný, který v elitě -84 kg vybojoval bronz, když první zápas prohrál až v prodloužení na pozdější únik a ve druhém zvítězil na heelhook (páka na kotník), a Jarek Trčka v juniorech +70 kg, který vybojoval stříbro po prvním vyhraném zápase na armbar (páka na paži), druhém RNC (škrcení) v prodloužení a prohře až ve finále, kde musel odklepat armtriangel (škrcení). Marcel Vacula v Masters -70 kg byl limitován zraněným kolenem, ale i tak dosáhl na bronz. Karel Katrušák v začátečnících -84 kg dvakrát prohrál. Super výkon podal i Adam Volejník, který trénuje v brněnské pobočce Valachien Gym pod trenérem Jurou Závodným. S Jarkem Trčkou se potkali ve finále, kde Adam zvítězil.

Druhé kolo ligy proběhlo začátkem února v polském Tychy. Výprava Copacabana Valachien Gymu byla složena z Jaroslava Trčky, Adama Volejníka a trenéra Jury Závodného. První nastupoval na řadu Závodný, který bohužel v kategorii elite vinou několika chyb prohrál na škrcení s pozdějším finalistou kategorie, a tím pro něj zápasení skončilo. Radost mu ale udělali jeho svěřenci, kteří v kategorii juniorů předvedli kvalitní zápasy, kdy Adam po dvou výhrách (obě škrcením) a jedné prohře (také škrcení) bral 3. místo a Jarek místo druhé, kdy volným losem postoupil, pak v prodloužení zvítězil rychlejším únikem, a poslední zápas pomalejším únikem v prodloužení prohrál.

Třetí kolo ligy proběhne u nás na Vsetíně v sobotu 4. března ve sportovní hale Na Lapači. Závody změnily název na Valachien Challenge a tentokrát budou v kimonech (gi). „Již tradičně očekáváme účast více než 100 zápasníků. Letos podruhé budou i dětské kategorie, za což jsme jako organizátoři vděční. Děti jsou budoucnost, a je dobře, že tento sport a sebeobranný systém láká čím dál více dětí,“ uvedl za pořadatele Jan Tichý a dodal: „Vstup na závody je pro diváky zdarma. Pokud se budete chtít přijít podívat, jak brazilské jiu jitsu a závody v něm vypadají, jste všichni srdečně zváni.“

Jiří Žůrek