Vsetínští vodáci s Bečvochem odemkli Bečvu

Otevirani Becvy 2017.jpg
Jarní slunečné počasí provázelo v sobotu 25. března už tradiční vodáckou akci, kterou byl 21. ročník Odemykání řeky Bečvy. A živo bylo nejen na vodní hladině, ale i na břehu Bečvy u městských lázní, kde se sešlo několik desítek diváků.

„Odemykání Bečvy se už stalo nedílnou součástí života vsetínských vodáků, kteří jím zahajují svou sezónu. Tuto tradici založil před více než dvaceti lety nestor vodáckého sportu na Vsetíně Jaromír Česnek,“ připomněla všem přítomným místostarostka Simona Hlaváčová. Jaromír Česnek se již toho letošního 21. ročníku nezúčastnil, neboť v minulém roce odešel do vodáckého nebe. Jeho kamarádi na svého učitele a v mnohém i svůj vzor ale nezapomněli. Připomínaly jej česnekové náhrdelníky na krcích vodáků a také velká symbolická hlávka česneku, která byla umístěna na přídi jedné z lodí.

Vodáci do svých pálav a kajaků nasedli pod nedalekým mostem a naproti lázní přirazili ke břehu. Z jedné z lodí vystoupil i vodník Bečvoch, patron všech valašských řek, za doprovodu víl Bečvanek. Na rozdíl od minulých let, kdy vodáci křtili na úvod sezóny nové lodě, letos se vzpomínalo právě na Jardu Česneka. „Moc nás mrzí, že tady nemůže být s námi. Tak Jardovi alespoň posíláme nahoru pozdravy a voláme na něj vodácké ahoj,“ řekla jedna z pořadatelek Gabriela Hučíková z turistického oddílu mládeže Skorci.

Následně vodník Bečvoch společně s místostarostkou Hlaváčovou vstoupili do řeky, aby ji symbolicky odemkli a zahájili tak vodáckou sezónu. Místostarostka přitom všem popřála dobrou sezónu a za všechny vodáky slíbila, že se k řece a jejímu okolí budou chovat přívětivě, aby i nadále zůstala tak krásná a čistá. Zároveň vodákům popřála příjemnou první plavbu, které se i sama zúčastnila. Cesta po vodě však letos nebyla příliš dlouhá. Vzhledem k nedostatku vody vodáci na gumových nafukovacích pálavách dopluli pouze do Lázků, ti na pevných plastových se dostali až do Semetína.

Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí, Město Vsetín