Vsetín vyhlásil válku jmelí

Vsetin jmeli.jpg
Zamezit rozrůstání a rozšiřování parazitického jmelí na stromech v Panské zahradě na Vsetíně pomůže speciální postřik. Město Vsetín se tak zapojilo do pilotního projektu, v rámci kterého bude speciální postřik vyzkoušen v nejvíce zasažené oblasti. Zda bude postřik úspěšnější než obvyklý ořez, bude jasné do tří měsíců od aplikace.

„Na Vsetíně je nejvíce zasažen jmelím městský park – Panská zahrada. Na deseti stromech tak pracovníci dodavatelské firmy aplikují speciální postřik přímo na jmelí, který by podle dodavatele měl zabránit dalšímu růstu,“ informuje správce městské zeleně Petr Mikulík a dodává: „S ohledem na aktuální mrazivé počasí se s aplikací čeká na příznivější počasí a výsledek bychom měli znát zhruba v létě.“

Jmelí patří mezi parazitické rostliny, které odebírají důležité minerální látky a při velkém napadení hrozí až jeho úplné uschnutí.

Doposud se na Vsetíně jmelí likvidovalo pouze ořezem, který však pro napadený strom není ideálním řešením, protože při něm dojde k odstranění velké části koruny a tím znehodnocení celého stromu. V případě, že se postřik osvědčí, bude v jeho aplikaci město Vsetín pokračovat.

Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí

Zdroj obr. web města Vsetín