Zastupitelé Vsetína naštvali Valatrans

Vizualizace Vsetin.jpg
Výstavbu obchodní galerie s podzemními garážemi za čtvrt miliardy korun „zařízlo“ Vsetínské fórum zastoupené zastupiteli Tomášem Husou a Michalem Bergem. Společnost Valatrans, která je investorem zmíněné obchodní galerie informovala starostu Jiřího Čunka, že odstupuje od záměru výstavby obchodní galerie, protože zastupitelé Berg a Husa podali námitku proti vydanému územnímu rozhodnutí, čímž se celé řízení o několik měsíců oddálili. Společnost Valatrans už však nehodlá čekat na výsledek řízení a odstoupila od záměru.

Společnost Valatrans spolupracovala se vsetínskou radnicí na vytvoření společné tváře centra, aby přednádražní prostor navazoval na rekonstrukci vlakového i autobusového nádraží, které je společnou investicí státu a města Vsetína ve výši více jak 1,5 miliardy korun. „Tím, že kolegové Berg a Husa ze Vsetínského fóra podali námitku proti územnímu rozhodnutí, zmařili nejen investici Valatransu, ale i města Vsetína, do které jsme společně dali už nejméně čtrnáct milionů korun,“ připomněl starosta Jiří Čunek.

„Souhlasili jsme se vzájemnou spoluprací při rekonstrukci prostoru před nádražím ve Vsetíně, kdy námi plánovaná stavba obchodního centra měla navazovat na investiční záměry města. Předložená vize města se nám líbila, proto se naše společnost k tomuto záměru připojila a přikoupila další pozemek od města a zároveň se zavázala zakoupit pozemek další,“ uvádí v dopise adresovaném starostovi Čunkovi Jaroslav Vala, předseda představenstva společnosti Valatrans s tím, že výstavba galerie měla začít už v druhé polovině roku 2016.

Pro společnost Valatrans je už však stav, kdy dochází k neustálému odkládání stavby neudržitelný, nejen v ohledu již proinvestovaných finančních prostředků, které přesahují 10 milionů korun, ale i s ohledem na banku, která poskytuje úvěr na financování stavby.

„Vzniklá situace je opravdu velkou komplikací. S ohledem na rekonstrukci vlakového nádraží a také lepší dopravní situaci, jsme přesvědčili společnost Valatrans, aby budovu ČSOB banky nerekonstruovala, ale zbourala, a novou galerii postavila tak, aby byla dál od Nádražní ulice, aby vznikl větší prostor právě pro stavbu vlakového nádraží a rozšíření Nádražní ulice,“ doplnil starosta Jiří Čunek a pokračoval: „Díky krokům kolegů Berga a Husy se může stát, že k rekonstrukci vlakového nádraží vůbec nedojde, či v lepším případě k tomu, že plánovaný podchod pod Nádražní ulicí bude ústit uprostřed stávajícího parkoviště před věžovým domem.“

„Chtěl bych upozornit, že na studii, na které se odpracovaly už dva roky práce se hraje o metry a centimetry, aby to mělo nějaký smysl. Pokud to nedopadne, tak nastane to, o čem tady celou dobu všichni diskutujeme. Prostě Vsetín zůstane i nadále v této části zmršený, zůstane nám tam stará, rozpadlá, i když možná s natřenou fasádou budova, ale jinak se v tom prostoru nic nezmění. V prostoru, který mohl být komplexně využit, zůstane hluché místo,“ představil možný stav zastupitel Petr Kořenek.

Podle zastupitelů Husy a Berga je v obchodní galerii naprojektováno málo parkovacích míst, a také podle nich galerie bude stínit okolním budovám – to je důvod pro podání námitky proti územnímu rozhodnutí. Její vyřízení způsobí minimálně několikaměsíční zdržení.

„Nechal jsem si udělat právní rozbor námitek, které Husa s Bergem podali a je zřejmé, že jsou právně irelevantní neboli nemohou stavbu zastavit, pouze ji zdrží o měsíce či roky, což může být pro investora, firmu Valatrans důvodem odstoupit. Udělám vše pro to, aby firma Valatrans s námi v projektu zůstala,“ uzavřel Jiří Čunek.

Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí, tel.: 606 36 96 86